A blog elköltözött: http://mathbarbara.hu/iranytu-blog/

Az Ötödik Pillér

Utolsó kommentek:

Bara17 2016.11.07. 15:43:26

@szekelyada: Köszönöm szépen, azóta azért már nagyobb az a pocak! :o)
Részvétem a babád miatt!
Nekem igazából szavam sem lehet, azt a kis kezdeti malőrt leszámítva eddig mindkét lányomról elmondható nagyon csendesen-rendesen, problémamentesen vislekednek pocakban. :o)
A legjobbakat kívánom én is nektek!
Bara

Bejegyzés: PoCakOS Napló - 5. rész

szekelyada 2016.11.07. 15:37:49

Szia! Nagyon szép kerek pocakod van! :) Elolvastam eddig mindegyik pocakos-napló bejegyzésedet, hát mit ne mondjak jó kis herce-hurca amit az ember ilyenkor átél. Nekem augusztusban volt egy vetélésem, szörnyű volt. Azóta ismét babát várok, a múlt héten derült ki. :) A legjobbakat kívánom Nektek! Adri

Bejegyzés: PoCakOS Napló - 5. rész

Bara17 2016.09.26. 19:29:51

@vfruzsi: Ezt másolom a köretes poszt alól ;o)
"A basmati fajtájánál fogva lassabbnak számít (magasabb a fehérje tartalma a sima rizsnél). CH szempontból nem jobb vagy rosszabb a barnánál, én azért szeretem nagyon, mert szinte bármihez használható a fehér rizs helyettesítésére. "

Bejegyzés: Bara IR Nyelviskolája - 2. lecke - Szókincs

vfruzsi 2016.09.26. 19:28:52

Szia! A basmati rizs miben jobb, másabb, mint a többi? Köszönöm.

Bejegyzés: Bara IR Nyelviskolája - 2. lecke - Szókincs

Bara17 2016.09.26. 19:27:32

@vfruzsi: Attól függ, hány felé javasolják valakinek szétosztani a 160-at (napirend, milyen későig van ébren, stb). A "klasszikus" 5 felé osztásban nincs utóvacsi, ezért is van zárójelben. Akinél van, és 160-azik, annál ennyivel kevesebb a vacsi, tehát nem 40g, hanem 30 és 10 lassú marad utóvacsira.
De persze olyan is van, akinek 170g körül van az ideális mennyiség - pl én is akörül eszem.

Bejegyzés: Bara IR Nyelviskolája - 2. lecke - Szókincs

vfruzsi 2016.09.26. 19:22:57

Szia! Már az előzőben is feltűnt: ez itt, ha jól számolom az elején: 170 g. vagy valamit rosszul tudok, és az UV nem számít a 160 g-ba? Köszi!

Bejegyzés: Bara IR Nyelviskolája - 2. lecke - Szókincs

Bara17 2016.09.19. 09:54:24

@vfruzsi: A basmati fajtájánál fogva lassabbnak számít (magasabb a fehérje tartalma a sima rizsnél). CH szempontból nem jobb vagy rosszabb a barnánál, én azért szeretem nagyon, mert szinte bármihez használható a fehér rizs helyettesítésére.

Bejegyzés: Köret kérdés

vfruzsi 2016.09.19. 09:19:53

@Bara17: nagyon szépen köszönöm a kimerítő választ :)

Bejegyzés: Tiltólistás szénhidrátok

vfruzsi 2016.09.19. 09:19:27

@Bara17: köszönöm!. na a basmati számomra teljes homály. Miért jó? Jobb, mint a barna rizs? Mitől? Miben más?

Bejegyzés: Köret kérdés

Bara17 2016.09.17. 23:06:33

@vfruzsi: Még nincs külön ilyen poszt, de az IR Nyelviskola sorozatban kitérünk majd ilyesmikre is. ;o) Általánosságban azért elmondható, hogy a fehér rizsen és krumplipürén kívül kb. bármi beilleszthető, esetleg némi hozzávaló-cserével. (pl fehér rizs helyett basmatival simán működik egy rizi-bizi is)

Bejegyzés: Köret kérdés

Bara17 2016.09.17. 22:58:35

@vfruzsi: :o)
Természetesen, vihető az idézet. ;o)

Bejegyzés: PoCakOSforma

Bara17 2016.09.17. 22:57:33

@vfruzsi: A görögdinnye első sorban akkor para, ha valaki nem tud mértéket tartani. Igaz, hogy vannak nála nagyobb CH tartalmú gyümölcsök, viszont dinnyéből az ember jellemzően nem 15-20 dekát eszik, a legtöbbünkben valahogy bennünk van a nyári melegben a késztetés egy széééép nagy szelet dinnye eltüntetésére (elvégre gyerekkorunk óta tudjuk, hogy az csak cukor és víz... ). Ha az ember méri, számolja és megfelelő időpntban eszi, szvsz nincs vele baj.
Innentől már csak az esetleges egyéni érzékenység szab határt - azaz, hogy mennyire dobja meg az ember cukrát, inzulinját...

Bejegyzés: Tiltólistás szénhidrátok

vfruzsi 2016.09.17. 22:51:19

Eddig tetszik, amiket nálad olvastam, de ettől a cikktől teljesen mást vártam, reméltem, olvashatok némi plusz infót az IR étrendbe illeszthető köretekről. Azért még nem tettem le róla, olvasom tovább a blogot :)

Bejegyzés: Köret kérdés

vfruzsi 2016.09.17. 22:50:39

Én is 160 g-s diétát csináltam terhesen, közben kellett kezdenem, terhességi diabéteszem volt (kkor még nem tudtam az IR-ről az azóta derült ki), és csak eleinte volt nehéz, míg megszoktam. És a gyerek nem lett se kicsi, se nagy :) Viszont okos! :) (vihetem az utolsó mondatot, természetesen forrás-megjelöléssel?)

Bejegyzés: PoCakOSforma

vfruzsi 2016.09.17. 22:49:31

A görögdinnye körüli parát sose értettem. Esetleg el tudod magyarázni, hogy miért tiltólistás, hiszen csak 6-7 g ch-t tartalmaz. Ettől vannak magasabb ch-júak is, amik nincsenek a tiltólistán. (amúgy a görögdinnye nem zöldség?) Köszönöm.

Bejegyzés: Tiltólistás szénhidrátok

vfruzsi 2016.09.17. 22:49:17

Én is most találtam ide, helyre került pár dolog, olvasom tovább. Köszönöm. :)

Bejegyzés: Az anyagcsere matekja - 3. rész

vfruzsi 2016.09.16. 09:31:24

Köszönöm szépen ezt az írást! (sose értettem ezt a PCOS elleni küzdelem felkiáltást, mert hisz hiába harcol vele az ember, mindig vele lesz)

Bejegyzés: Amiért nem küzdök a PCOS ellen

Bara17 2016.09.09. 19:23:58

@Croma Soma: Aha - gondolom, ezekből a könyvekből tanult Norbi és Szendi úr is... ;o)
Figyi... azért vannak itt összevisszaságok. Az egyik, hogy az IR és a cukorbetegség nem csak a túlzott CH fogyasztás miatt alakul ki. Ellenben meglehetősen sok esetről tudunk, ahol kifejezetten rontott a helyzeten a CH megvonása. (néhány konkrét esettanulmányt linkletem is a másik poszt alatt)

A másik, hogy inzulinválaszt nem csak a CH vált ki.

A harmadik, hogy a gyümölcsben lévő cukrok is egyszerű cukrok, szintén elég gyosan emelik a vércukrot, és némelyikben elég combos adag is van (nyilván, nem annyi mint egy jó kis klasszik sütiben), szóval önmagában ebből ne induljunk ki - valószínűleg nem véletlenül hagyta ki Norbi sem a "szaharotoxis"-os ajánlójából őket...

A negyedik, hogy mi a modern étrend? Évezredek óta fogyaszt az ember (gyümölcsökön kívül) gabonákat, rizst, stb. Igen, hogy a mostanában dívó finomított CH dömping rossz, azt én is mondom. De ne húzzunk el paleó irányba.

Aztán, a cukorbetegségből gyógyulás... Mint mostanra gyakorlatilag tünetmentes és jó laborokat produkáló IR-es, had legyek szkeptikus ezzel kapcsolatban. (Meg azzal is, hogy mennyire lesz minden cukorból zsír - mi a szitu a túl vékony IR-esekkel pl?)
Az sem mindegy, milyen típusú és milyen "stádiumú" cukorbetegségről beszélünk - de azért az egy nagyon túlegyszerűsített gondolat, hogy ha a cukorbetegek nem ennének szénhidrátot, minden szép és jó lenne.

Ahogy írod, ez egy elég sok faktoros történet, a végére egy dolgot emelnék ki: bármilyen orvosi anyagban fellelhető kutatás limitált időtartamú, szoros felügyelet mellett végzett ketogén diéta hatásairól szól.
Nem pedig arról, hogy saját kútfőből okoskodva, életvitel szerűen saláta-light sajt-enerigamentes üdítő "diétán" éljenek lányok, vagy amikor valaki hosszabb távra és megint csak kontroll nélkül, általánosságban ajánlgatja a "sufnituning" ketót. (mint ahogy tette azt gyakorlatilag Norbi is)

Bejegyzés: Miért eszünk szénhidrátot?

Croma Soma 2016.09.09. 19:19:52

Ezek viszonylag közismert kanonizált alapadatok az orvosi biokémia, élettan könyvekben megtalálod.
A glicerinnel pontosítanék, mert egy származékáról van szó a piroszőlősavról, ami több mindenből kislakulhat, glicerinből is. :)

Elég bonyolult táblázat a biokémiai folyamatok összessége, de a lényeg, hogy az ember inkább arra van felkészülve, hogy nincs cukor, nem pedig arra, hogy agyonterheljük vele a szervezetünk.

A modern táplálék szénhidrát túlsúlyos. Ezzel nehezen kezd bármit a szervezet, egyéni érzékenységtől függően, ami genetikailag meghatározott, de ettől a szénhidrát túladagolástól alakul ki a cukorbetegség is, ami gyakorlatilag a teljes anyagcsere fölborulása.

A metabolikus anyagcsere egyik központi eleme a glükóz, de ha folyamatosan túlterheljük vele a szervezetet előbb-utóbb megakasztja azt. A sejtek védekeznek ez ellen, ahogy tudnak, leszedik magukról az inzulin receptorokat. Ebből lesz az inzulinrezisztencia. De az inzulin nem csak a glükóz regulációjában fontos, anyagcsere zavar...

Hogy ez mennyire és hogyan fordítható vissza mennyi idő alatt, az attól függ milyen stádiumú a cukorbetegség. Milyen az inzulin szint a vérben, milyen a hosszútávú vércukorszint stb. Mennyire hullott már szét az anyagcsere regulációja.

Szóval igazad van, nagyon sok faktoros dolog ez.

Viszont azon anyagok fogyasztása ami inzulin szint emelkedést okoz egy egészséges szervezetben alapvetően káros. Ezek pedig a gyorsan emésztődő szénhidrátok. Egy alattomos dolog van s fruktóz, mivel szintén inzulin rezisztenciát okoz, más mechanizmussal, mint a glukóz.

Persze a gyümölcsökben is van szénhidrát, de vagy lassabban szívódik föl, vagy kevés, vagy komoly metabolizációt igényel mire glükóz lesz belőle, így bekerül az anyagcsere regulációja alá.

A glükóznak és a fruktóznak pont az a baja, hogy ha sok van belőle a szervezet nem tud vele mit kezdeni, hacsak nem mozogsz, mert akkor elégeti. De a glükogén raktárak (máj, izom) föltöltése után csak a zsírsejtek tudják tárolni. Ha pedig már kialakult az inzulin rezisztencia akkor szinte minden cukorból zsír lesz a hájadban.

Hosszú lesz már a hsz. Miután telefonon írom áttekinteni sem tudom jól.

Lényeg nem olyan nagy baj az, ha valaki jelentôsen korlátozza a CH2O bevitelt, miután szélsőséges esetben teljesen ellennénk nélküle.

Az általad megadott 150-160 g sokkal kevesebb, mint az átlagos vevitel, de egy cukorbetegnek sok a gyógyuláshoz. A cukor megvonásos terápia csak akkor működik, ha máj eléggé egészséges, ez pedig kérdéses lehet egy cukorbetegnél.

Bejegyzés: Miért eszünk szénhidrátot?

Attilajukkaja 2016.09.07. 11:20:54

@Ésszelteli:
"mindig azt tartod helyesnek, amit szaklapok egyszer majd elismernek. Egyes orvosok viszont publikálják eredményeiket, de mivel ez nem mindenkinek érdeke, hogy nagyobb nyilvánosságot kapjon ezért hallgatás övezi."
Igen, pl. en is azt tartom helyesnek, amit a szakertok egyszer majd elismernek. Publikalni barmit lehet, de ha azt tudomanyosan es statisztikailag nem tudjak bizonyitani a tobbiek, az fabatkat sem er. Egyszerubben mondva, lehet, hogy egy betegrol mar lemondtak az orvosok, de akkor lepett a gyogyulas utjara, amikor citromlevet kezdett inni. Ezt lehet publikalni, ugy nevezik, hogy esetismertetes. De ha ez masik 200 vagy 1000 paciensnel nem valik be, akkor nem nevezhetjuk egy altalanosan elfogadhato terapianak. Egyik eredmenyt sem ovezi hallgatas, csak senki nem kapja fel ra a fejet.

"Vannak orvosok, akik nem eléágedettek a statisztika adataival és más, nem csak akadémikus dolgokat is ajánlanak a betegeiknek."
Ez viszont az o felelosseguk, mert belevagnak valami olyanba, amit maguk sem ismernek. Egy terminalis rakbetegnel en is bevallalnam a kockazatot. Mar csak azert is, mert remenyt ad, ami ilyenkor nagy dolog. A vilagert sem itelnem el azt az onkologust, aki mar mindent megtett a paciense erdekeben, o megsem gyogyul. Nyugodt szivvel mondanam, hogy akkor most igyon citromlevet, hatha segit. De a kemo-, radio- vagy adjuvansterapia HELYETT citromkurat javasolni sarlatansag. Ezt egy tanult orvos sem tenne!
Nyilvan te is tudod, mennyire elszaporodtak nalunk is az ilyen sarlatan modszerek, mennyi penzt csalnak ki a szerencsetlen emberekbol a semmiert. Ehhez kepest a citromle vagy a C vitamin tablettak fogyasztasa egy kegyesebb modszer. De csak akkor, ha mar minden mas terapian tul van a beteg, ugyanis a C vitamin egy olyan antioxidans, ami csokkentheti a kemo- es radioterapia hatekonysagat. Ennek mechanizmusaba csak akkor mennek bele, ha megkersz ra.

@Bara17:
"Senki sem mondta, hogy a C vitamin nem jó. "
En mondom. Ahogy fentebb is irtam, kifejezetten csokkenti egyes terapiak hatekonysagat.

Bejegyzés: Citromságok - az IR-es verzió
süti beállítások módosítása