A blog elköltözött: http://mathbarbara.hu/iranytu-blog/

Az Ötödik Pillér

Egy kis "szénhidrátológia"...

Avagy mitől "diétás" a szénhidrát?

2015. február 02. - Bara17

Az IR étrend kulcsszereplői a szénhidrátok (CH). Méghozzá nem első sorban a fogyás vagy a hízás miatt, hanem a vércukorra (és így az inzulinra) gyakorolt hatásuk kapcsán.

Hiába bukkan fel újra és újra valamilyen low-carb őrület, ami szerint "ha nem eszel szénhidrátot", mindjárt lapos hasad és gumilabda feneked lesz a nyárra (és ezzel együtt az allergiáid is eltűnnek) mi nem azért számolunk, mert így akarunk fogyni. Esetünkben a fogyás (vagy épp hízás) az egyensúlyba kerülő anyagcsere következménye, míg az ideálishoz közeledő testtömeg (és összetétel) persze tovább javítja az anyagcserét, és így tovább...
Olyan egyenes összefüggés tehát, hogy minél kevesebb a CH bevitelem, annál jobban fogyok - nincs.

Tovább:

Ez az oldal át lett költöztetve ide.

 

ch_2.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://otodikpiller.blog.hu/api/trackback/id/tr307132151

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Zak 2015.02.03. 13:23:07

Na akkor posztoló, légyszíves írj fel egy citromsav ciklust,és magyarázd el a lépéseit, különben azt fogom gondolni, hogy elolvastál egy "mi a szénhidrát" könyvet és most leírod ide mit láttál, de amúgy halovány fogalmad sincs az egészről. Kezdve ott, hogy mégis mi az a szénhidrátok bonyolultságát mutató skála, aminek az egyik végén a rostok állnak? Minden ilyen nagyon okos posztban fel vannak sorolva azok a varázsszavak,amitől hitelesnek tűnik az egész (lassan felszívódó szénhidrátok, inzulinválasz, stb), de sajnos olyan dolgokról írsz, amihez közöd nincs.

Bara17 2015.02.03. 13:34:59

Kedves kommentelő, igazán nem állt szándékomban felZAKlatni téged, amikor a közérthetőség kedvéért egy képzeletbeli skálán helyeztem el a gyorsan és lassan felszívódó szénhidrátokat. Egyebekben ajánlom figyelmedbe a blog többi bejegyzését is, ha az érdekel, hogy milyen háttérrel, miért és miről írok.
Ez itt egy blog, ha tudományos disszertációra vágysz, ne itt keresd. :o)

polip888 2015.02.03. 18:19:17

Nekem tetszik, amit írtál. Szerintem is fontos, hogy le legyen tisztázva a sz.h-ok fontossága és minősége. Az összetett sz.h-nak, nagyon sok pozitív hatása van, pl. gyulladás csökkentő is. Én, már 3 éve a teljes értékű táplálkozást részesítem előnyben, étkezésem kb: 70%-át az összetett sz.h-ok teszik ki. Soha nem volt ennyi energiám, mint most, pedig betöltöttem a 40-et. Tudom a súlyomat tartani, és jól érzem magam! Szakácsként dolgozom, ami elég stresszes, de ezáltal sokkal jobban viselem. Tehát, szerintem se kellene a sz.h-ot "üldözni", hanem inkább megismerni.

2015.02.04. 12:56:48

cukros szörpön és kristálycukor-kakaón, valamint karamell cukorkán nevelkedtünk, és még mindig élünk és virulunk. nagyanyám aki nagyon jól tudott sütni főzni (zsírban természetesen) 95 éves, noha háromszor volt szívrohama. A szívrohamok jórészt annak voltak köszönhetők, hogy a háziorvosa ha felírt neki valamilyen gyógyszert, akkor kapott egy ötezrest. Az utolsó szívrohama után elvettek tőle két marék gyógyszert, és orvost váltottunk, azóta köszöni jól van :)

Bara17 2015.02.04. 12:57:34

Kedves Maaster, először is gratulálok és további jó egészséget kívánok a nagymamának! :o)
Az érvelés többi részével félig-meddig tudok egyetérteni. Egyfelől – ahogy a posztban is írom – a szénhidrát nem ellenség, és akkor sem fog leszakadni az ég, ha az ember néha cukrot is eszik. Másfelől, én nyilvánvaló különbségeket látok nagyanyáink életvitele és a mienk, az ő egészségük és a mai 20-60 évesek állapota között. Nem ugyanazokat az ételeket esszük, és nem is annyit mozgunk mellé, így ez egy pici önámítás. (erről bővebben egy régebbi posztomban írtam: otodikpiller.blog.hu/2015/02/04/alapozo_484 )
Az élés és virulás szubjektív, mindenki találja meg azt, ahogy ő jól érzi magát a bőrében.
Elnézve viszont a statisztikákat (mondjuk a cukorbeteg, vagy elhízott gyerekek számának növekedését)… a hírhedten túlterhelt eü-t… azt, hogy minden 3. reklám valamilyen gyógyszer … hogy minden évben tömegek fogadják meg, hogy idén végre lefogynak és minden karácsonykor hasonló tömegek könyvelik el, hogy majd jövőre… hogy hányan csatlakoznak az x napos lapos has challenge-ekhez… hogy mekkora piaca van a „fogyi” termékeknek… vagy azt, hogy fürtökben lógnak a párok a meddőségi központokban… nos, nekem az az érzésem, hogy olyan nagyon azért nem virulunk.
A változtatás mindenki saját döntése – akiknek én elsősorban írok, ők ezen a ponton annyival vannak túl, hogy a tüneteik mellé esetleg orvosi papírjuk is van arról, hogy változtatniuk KELL.
süti beállítások módosítása